Sierpień 2022
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
https://www.dental-care.pl/content/protetyka garaż drewniany na zamówienie małopolska
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

TRZEBIENIE

Wobec możliwości istnienia przeciwwskazań do leczenia hormonalnego jednym ze sposobów leczenia przeciwandrogenowego jest trzebienie całkowite lub podtorebkowe. Obustronne usunięcie jąder zmniejsza stężenie testosteronu u ok. 2/s chorych do stężenia spotykanego u kobiet i stężenie to utrzymuje się przez wiele miesięcy, średnio ok. 2 lat. Jednakże u V3 chorych stężenie testosteronu nie zmniejsza się tak bardzo. U większości chorych po kastracji stężenie testosteronu zaczyna powoli się zwiększać. Średnio po 2 latach u wszystkich chorych stwierdza się wyraźne zwiększenie stężenia androgenów [19],

Ujemną stroną trzebienia jest zwiększenie stężenia gonadotropin i tworzenie się androgenów poza jądrami w nadnerczach i być może samym gruczole krokowym, który uważa się za gruczoł wydzielania wewnętrznego. Po kastracji zwiększa się stężenie kortykotropiny i kortyzolu dające się zauważyć w rok po zabiegu. Zwiększenie stężenia kortyzolu może wskazywać na zwiększoną czynność kory nadnerczy, co wiąże się takie ze zwiększeniem wytwarzania słabych androgenów nadnerczowych, które ulegają przekształceniu w gruczole krokowym i aktywnego dihy- drotestosteronu [18].

Impotencja po usunięciu jąder nie jest tak silnie wyrażona jak po leczeniu estrogenami. Trzebienie budzi jednak zawsze opory wśród niektórych chorych, a ponadto zmusza lekarza do wyjawienia powodu, dla którego chce usunąć jądra. Istnieje duża rozbieżność zdań, czy orchidek- tomię wykonywać na początku leczenia czy u chorych odpornych na estrogeny w nadziei na poprawę stanu ogólnego po tym zabiegu.

Leave a Reply