Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Geburtstag
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

Trzon macicy

Trzon macicy nie znajduje się w położeniu prawidłowym poza spojeniem łono-1 wym, lecz stwierdza się go przez tylne sklepienie pochwy w łączności z szyjką. Część] pochwowa wysunięta jest ku przodowi i ku górze. Jeśli szyjka macicy i trzon tworzą kąt zwrócony ku tyłowi, mamy do czynienia z tyłozgięciem. Jeśli trzon i szyjka ustawione są na linii prostej, stwierdzamy tyłopochylenie.

Sklepienie przednie pochwy jest wąskie w związku z przemieszczeniem szyjki 1 ku przodowi natomiast sklepienie tylne jest szerokie, spłaszczone i niższe niż] w warunkach prawidłowych. Wobec częstego występowania obok siebie tyłozgięcia] macicy i nieznacznego jej obniżenia, C2ęść pochwowa w wiciu przypadkach znajduje się poniżej linii międzykolcowej.

Jeśli z jakichkolwiek względów badanie oburęczne po opróżnieniu pęcherza] jest utrudnione (grube powłoki, silne ich napięcie, niezwykła tkliwość macicy),] wskazane jest przeprowadzić powtórne badanie po opióżnieniu odbytnicy. Celem rozproszenia ewentualnych wątpliwości w przypadkach tyłozgięcia macicy trzeba wziąć pod uwagę następujące szczegóły:

– 1)między oporem wyczuwalnym w jamie Douglasa a szyjką maciczną nie ma żadnej przerwy

– 2)przesuwanie palcem szyjki macicy do boków powoduje przesunięcie się oporu w jamie Douglasa ku stronie przeciwnej

– 3)kształt wyczuwalnego w jamie Douglasa oporu odpowiada gruszkowatemu kształtowi macicy.

Rozstrzygnięcie, czy macica tylozgięta nie przyrosła do tylnej ściany miednicy, nie zawsze jest rzeczą łatwą. Próby dźwigania macicy ku górze i do przodu mogą bowiem spełznąć na niczym wskutek ścisłego przylegania jej trzonu do dna zatoki Douglasa. Nie można zatem zbyt pochopnie wnioskować o istnieniu zrostów otrzewnowych, które unieruchamiają macicę, tylko na podstawie tego, że nie udaje się odprowadzić trzonu do przodu (retrcJlexio uteri irreponibilis). Jedynie stwierdzenie napinających się zrostów przy próbach podnoszenia macicy uprawnia do rozpoznania tyłozgięcia unieruchomionego (retrojlexio fixata).

Leave a Reply