Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

Typologia według I. L Reissa

Jeśli w I wydaniu tej książki ilustrowałem typ anarchii seksualnej szwedzkim modelem, to po dokonanych zmianach programowych należałoby stwierdzić, iż przesunęła się ona na pogranicze „hedonizmu” i „humanistycznego radykalizmu”.

Inną typologię opracował I. L. Reiss (1960 1970), który do podobnego kontinuum wprowadził dwie dodatkowe zmiany równość i nierówność kobiety oraz występowanie lub brak uczucia wzajemnej skłonności uczuciowej (miłości). W ten sposób Reiss stworzył 5 typów moralności seksualnej, które nazwał „standardami”:

– 1. Judeochrześcijański ideał wstrzemięźliwości płciowej przed małżeństwem obowiązującej ludzi obu płci.

– 2. Tradycyjna podwójna moralność seksualna, która przyznaje mężczyźnie większe swobody w tym zakresie niż kobiecie.

– 3. Podwójna moralność płciowa „przejściowa” – kobieta może mieć doświadczenia seksualne, ale tylko z przyszłym mężem mężczyzny to ograniczenie nie obejmuje.

– 4. Liberalizm wobec seksu bez miłości, który upoważnia ludzi obu płci do takiej samej swobody, niezależnie od tego, czy czują do siebie miłość, czy nie.

– 5. Liberalizm wobec współżycia seksualnego przy występowaniu miłości, który przyznaje ludziom obu płci prawo do swobody przedmałżeńskiej, jeśli żywią do siebie silną skłonność, zwłaszcza miłość.

Leave a Reply