Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
leczenie alkoholizmu Słupsk
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

TYREOTROPINA WE KRWI I JEJ METABOLIZM

Tyreotropiną znajdująca się w surowicy krwi lub w innych płynach ustrojowych nie różni się od tyreotropiny w przednim płacie przysadki. Wprowadzone ostatnio bardzo czułe metody radioimmunologiczne [12j pozwoliły ustalić, że u ludzi zdrowych stężenie tyreotropiny mieści się w granicach 0,8-3,8 mj. m./l. W odróżnieniu od poprzednio używanych mniej czułych metod radioimmunologicznych, obecne metody pozwalają również na oznaczanie tyreotropiny u chorych z nadczynnością gruczołu tarczowego,

W hipertyreozie stężenie tyreotropiny mieści się w granicach 0,03- -0,8 mj.m./l. U chorych z niedoczynnością gruczołu tarczowego stężenie tyreotropiny jest znacznie zwiększone i nierzadko przekracza 50 mj.m./l. Znajdująca się w krwiobiegu tyreotropiną jest szybko usuwana przez nerki. U ludzi zdrowych okres półtrwania tyreotropiny wynosi ok. 35 min. Jest on skrócony w nadczynności i wydłużony w stanie niedoczynności gruczołu tarczowego.

Tyreotropina inicjuje swe działanie biologiczne poprzez interakcję ze swoistym receptorem umiejscowionym w błonie komórek gruczołu tarczowego. W ostatnich latach dokonano istotnego postępu w poznawaniu natury błonowego receptora tyreotropiny [10]. Składa się on z dwóch pod- jednostek: hydrofilowej podjednostki a o m.cz. ok, 45 000, która tworzy miejsce wiążące tyreotropinę, i połączonej z nią mostkami dwusiarczko- wymi podjednostki (i, której m.cz. wynosi ok. 25 000 i która penetruje błonę komórkową, tworząc strukturę reagującą z układem cyklazy ade- nyianowej.

Wiązanie tyreotropiny z receptorem charakteryzuje się swoistością strukturalną i przestrzenną, a ponadto dużym powinowactwem i odwra- calnością wiązania.

Leave a Reply