W postaciach ciężkich choroby RÓŻA
W postaciach ciężkich o charakterze toksycznym szczególnie wskazane jest leczenie surowicą przeciwpłoniczą. Surowicę tę można otrzymać albo od ozdrowieńców po przebytej płonicy, albo od koni uodpornionych toksyną płoniczą. W powszechnym użyciu jest surowica końska przeciw- płonicza. Zawiera ona antytoksyny, toteż działa leczniczo na objawy pierwszego okresu — ustępują objawy zatrucia, wysypka blednie, zmniejsza się obrzęk gardła, temperatura opada. U leczonych surowicą rzadziej występują powikłania. Surowicę należy podawać wcześnie, przynajmniej w pierwszych trzech dniach choroby podana w późniejszym terminie (po 5—6 dniu) nie wykazuje żadnego działania. Stosuje się ją domięśniowo w przeciętnej dawce 9-0-0-0 jednostek antytoksycznych. Istnieje surowica skoncentrowana i odbiałczona, która wykazuje działanie lecznicze po stosowaniu dożylnym, nawet w późniejszym okresie choroby (po 5 dniu).
W postaciach ciężkich o charakterze septycznym wskazana jest obok surowicy i penicylina. Penicylina podawana od początku w pierwszym
szych okres ten przedłuża się znacznie i może wystąpić powikłanie w postaci mocznicy (uraemia). Ostre krwotoczne uogólnione kłębuszko- we zapalenie nerek może przejść w stan przewlekły, ale i to przeważnie przed okresem pokwitania kończy się pomyślnie.
Z innych powikłań ze strony dróg moczowych zdarza się zapalenie miedniczek nerkowych lub zapalenie pęcherza.