Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

W postaciach ciężkich choroby RÓŻA

W postaciach ciężkich o charakterze toksycznym szczególnie wskazane jest leczenie surowicą przeciwpłoniczą. Surowicę tę można otrzymać albo od ozdrowieńców po przebytej płonicy, albo od koni uodpornionych toksyną płoniczą. W powszechnym użyciu jest surowica końska przeciw- płonicza. Zawiera ona antytoksyny, toteż działa leczniczo na objawy pierwszego okresu — ustępują objawy zatrucia, wysypka blednie, zmniejsza się obrzęk gardła, temperatura opada. U leczonych surowicą rzadziej występują powikłania. Surowicę należy podawać wcześnie, przynajmniej w pierwszych trzech dniach choroby podana w późniejszym terminie (po 5—6 dniu) nie wykazuje żadnego działania. Stosuje się ją domięśniowo w przeciętnej dawce 9-0-0-0 jednostek antytoksycznych. Istnieje surowica skoncentrowana i odbiałczona, która wykazuje działanie lecznicze po stosowaniu dożylnym, nawet w późniejszym okresie choroby (po 5 dniu).

W postaciach ciężkich o charakterze septycznym wskazana jest obok surowicy i penicylina. Penicylina podawana od początku w pierwszym

szych okres ten przedłuża się znacznie i może wystąpić powikłanie w postaci mocznicy (uraemia). Ostre krwotoczne uogólnione kłębuszko- we zapalenie nerek może przejść w stan przewlekły, ale i to przeważnie przed okresem pokwitania kończy się pomyślnie.

Z innych powikłań ze strony dróg moczowych zdarza się zapalenie miedniczek nerkowych lub zapalenie pęcherza.

Leave a Reply