Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Terapia uzależnień Kraków
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

Wiele preparatów insuliny

Istnieje wiele preparatów insuliny wolno wchłaniającej się, np.: insulina cynk-protaminowa, insulina globino-cynkowa, insulina NPH, Di- -insulina, Insulina Novo-Semilente, Insulina Novo-Lente, Insulina Novo- -Ultralente. Różnią się one czasokresem działania, okresem najintensywniejszego działania oraz czasem, jaki upływa od chwili podania preparatu do pojawienia się obniżenia poziomu cukru w krwi. Insulina cynk-pro- taminowa obniża glikemię do 24 godzin, zaczyna działać po około

– 2— 3 godz. od wstrzyknięcia. Należy ją podawać co najmniej na godzinę przed śniadaniem. Można ją łączyć z insuliną krystaliczną i oczywiście podawać na 15 minut przed jedzeniem jak samą insulinę krystaliczną. Najlepszy wynik leczenia osiąga się stosując insulinę Novo-Lente, działającą przez 24 godz., początek działania jej występuje po około 1 godz. a okres maksymalnego działania po około 7—11 godzinach. Nie podajemy nigdy więcej niż 4-0 jednostek na raz. Zwykle wystarczy jedno wstrzyknięcie przed śniadaniem.

Najgroźniejszym powikłaniem insulinoterapii jest wstrząs niedocu- krzeniowy (patrz hipoglikemia). Każdy chory musi być świadomy objawów niedocukrzenia i po zauważeniu ich natychmiast spożywać cukier. Dla uniknięcia miejscowych odczynów poinsulinowych, jak zaniki tkanki tłuszczowej w miejscu wstrzyknięcia hormonu (lipodystrophia) i stwardnienia w miejscu iniekcji (lipomatosis), należy stale zmieniać miejsce wstrzyknięcia insuliny.

Niekiedy występują miejscowe odczyny alergiczne, zwłaszcza po insulinie cynk-protaminowej, mają one jednak zwykle charakter regre- sywny.

Leave a Reply