Wpływ mięśniaków na czynności rozrodcze – ciąg dalszy
Jeśli jednak przeszkoda jest tego rodzaju, że należy się liczyć z niemożliwością urodzenia dziecka siłami natury, lepiej wykonać cięcie cesarskie niż narażać matkę na niebezpieczeństwo porodu.
Powikłania występujące w czasie ciąży stanowią wskazanie do zabiegu operacyjnego i do usunięcia mięśniaka z pozostawieniem macicy. Poronienia i porody nieczasowe po tego rodzaju zabiegach są jednak bardzo częste (około 25% przypadków).~
Bardzo duże znaczenie ma niezbyt rzadko trafiające się zakażenie mięśniaka w połogu bakteriami ropotwórczymi. W przebiegu zakażenia występuje czasem skłonność do uogólnienia się procesu i dlatego stanowi on zawsze bardzo poważne powikłanie. Towarzyszy mu wysoka gorączka i dreszcze. Jakkolwiek ropniak mięśniaka może czasem przebić się do światła macicy, a ropa wylać się na zewnątrz- po czym następuje wyleczenie – należy to do zjawisk rzadko spotykanych.
Niepłodność. Mięśniaki nie stanowią na ogół przeszkody do zajścia w ciążę. Nie ulega jednak wątpliwości, że szereg kobiet z mięśniakowalą macicą pozostaje niepłodnymi. Niekiedy samo umiejscowienie mięśniaka może być powodem niepłodności (guzy zamykające ujście maciczne trąbki). Czasem zapłodnienie jest uniemożliwione wskutek przemieszczenia części pochwowej lub trzonu macicy i ucisku na jamę macicy. Niekiedy przyczyną niepłodności są surowicze lub ropne torbiele jajowodów, które, jak już wyżej podano, występują często u kobiet z macicą mięśniakowatą. W wielu przypadkach nie stwierdza się jednak istotnego powodu ich niepłodności. Z tego też powodu duży odsetek badaczy uważa, że między mięśniakami a niepłodnością nie ma na ogół związku i że niepłodność kobiet cierpiących na mięśniaki wywołana jest przez inne przyczyny.