Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

Wpływ mięśniaków na czynności rozrodcze – ciąg dalszy

Jeśli jednak przeszkoda jest tego rodzaju, że należy się liczyć z niemożliwością urodzenia dziecka siłami natury, lepiej wykonać cięcie cesarskie niż narażać matkę na niebezpieczeństwo porodu.

Powikłania występujące w czasie ciąży stanowią wskazanie do zabiegu operacyjnego i do usunięcia mięśniaka z pozostawieniem macicy. Poronienia i porody nieczasowe po tego rodzaju zabiegach są jednak bardzo częste (około 25% przypadków).~

Bardzo duże znaczenie ma niezbyt rzadko trafiające się zakażenie mięśniaka w połogu bakteriami ropotwórczymi. W przebiegu zakażenia występuje czasem skłonność do uogólnienia się procesu i dlatego stanowi on zawsze bardzo poważne powikłanie. Towarzyszy mu wysoka gorączka i dreszcze. Jakkolwiek ropniak mięśniaka może czasem przebić się do światła macicy, a ropa wylać się na zewnątrz- po czym następuje wyleczenie – należy to do zjawisk rzadko spotykanych.

Niepłodność. Mięśniaki nie stanowią na ogół przeszkody do zajścia w ciążę. Nie ulega jednak wątpliwości, że szereg kobiet z mięśniakowalą macicą pozostaje niepłodnymi. Niekiedy samo umiejscowienie mięśniaka może być powodem niepłodności (guzy zamykające ujście maciczne trąbki). Czasem zapłodnienie jest uniemożliwione wskutek przemieszczenia części pochwowej lub trzonu macicy i ucisku na jamę macicy. Niekiedy przyczyną niepłodności są surowicze lub ropne torbiele jajowodów, które, jak już wyżej podano, występują często u kobiet z macicą mięśniakowatą. W wielu przypadkach nie stwierdza się jednak istotnego powodu ich niepłodności. Z tego też powodu duży odsetek badaczy uważa, że między mięśniakami a niepłodnością nie ma na ogół związku i że niepłodność kobiet cierpiących na mięśniaki wywołana jest przez inne przyczyny.

Leave a Reply