Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
prywatny ośrodek leczenia uzależnień Kraków https://magazynkobiecy.pl/czerwono-czarne-paznokcie-modny-trend/ nowoczesna łazienka w Homekoncept usuwanie zębów mądrości
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

Wyłyżeczkowanie próbne

Wylyżeczkowanie, jeden z najczęstszych zabiegów ginekologicznych, wykonywane bywa tak w celach rozpoznawczych, jak i leczniczych. Polega ono na wyskrobaniu błony śluzowej trzonu macicy, często chorobowo zmienionej, lub na usunięciu zagnieżdżonego w jamie macicy jaja płodowego, lub jego części, O ile w pierwszym przypadku wyłyżeczkowanie ma charakter zabiegu pomocniczego, który umożliwia rozpoznanie schorzenia przez zbadanie mikroskopowe uzyskanych w ten sposób wyskrobin, o tyle w drugim wypadku ma na widoku wyłącznie cele lecznicze. Technika zabiegu w obu przypadkach jest prawie zupełnie identyczna.

Wyłyżeczkowanie, które jest zabiegiem wykonywanym na ślepo, gdyż wprowadzone do wnętrza macicy narzędzie (łyżeczka) (podlega tylko kontroli ręki, wymaga odpowiedniego przygotowania lekarza i pomocy oraz zachowania ścisłej aseptyki. Chora poddana zabiegowi musi być ułożona na plecach z udami rozchylonymi i podniesionymi do góry, najlepiej na krześle ginekologicznym.

Pole operacyjne, narzędzia i ręce lekarza przeprowadzającego zabieg muszą być odkażone. Wprowadzony do pochwy wziernik umożliwia odsłonięcie szyjki macicznej, którą ściągamy w dół kleszczykami. Wprowadzenie metalowego zgłębnika przed rozszerzeniem szyjki macicznej, które poprzedza zazwyczaj wyłyżeczkowanie, jest najzupełniej zbyteczne. W każdym razie, jeśli po zbadaniu dwuręcznym zachodzą jakieś wątpliwości co do położenia i wielkości macicy i lekarz uznaje zgłębnikowanie za wskazane, powinien dokonać go bardzo oględnie, aby uniknąć stworzenia szczelin przez nieostrożnie wprowadzony zgłębnik maciczny, a nawet przebicia ściany macicy.

Rozszerzenie szyjki macicznej prętami Hegara w sposób wyżej opisany stanowi pierwszy etap, poprzedzający wyłyżeczkowanie, Do skrobania próbnego wystarcza – rzecz prosta – rozszerzenie szyjki znacznie mniejsze niż do za- biegu leczniczego. Dopiero po odpowiednim rozszerzeniu szyjki macicy przystępujemy do właściwego skrobania za pomocą łyżeczki w kształcie pętli lub trójkąta o szerokiej podstawie. Zeskrobujemy ostrożnie błonę śluzową ze ścian macicy tak długo, aż nie usłyszymy charakterystycznego chrzęstu, jaki wydaje łyżeczka przesuwająca się już po ścianie mięśniowej macicy, pozbawionej obecnie błony śluzowej. Wyskrobiny zbieramy do naczyńka, przepłukujemy zimną wodą i strzępki łub kawałeczki śluzówki utrwalamy w formalinie, skąd mogą być w każdej chwili wyjęte i poddane badaniu mikroskopowemu.

Leave a Reply