Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

Zabiegi operacyjne wewnątrz maciczne

Rokowanie w przypadkach kosmówczaka jest złe, jakkolwiek zdarzają się czasem przypadki samoistnego wyleczenia. Odr. osi się to ido przerzutów. Na ogół niebezpieczeństwo powstania wczesnych przerzutów kosmówczaka jest bardzo wielkie. Należy pamiętać, że zabiegi wewnątrz maciczne (t p. wyły żecz kowanie) przyczyrisją się do ich powstania lub zwiększają możliwości zakażeria. Z tych powodów należy z jednej strony ograniczyć wykonywanie takich zabiegów do przypadł ów istotnie koniecznych, z drugiej zaś wykonywać ptóbne skrobanie macicy w celach rozpoznawczych wtedy, kiedy wszystko jest już przygotowane do następowego radykalnego zabiegu operacyjnego w możliwie jak najkió.szym czasie po pióbnym wyły- żeczkowaniu macicy.

Leczenie polega na jak najrychlejszym usunięciu macicy wraz z przydatkami i to drogą zabiegu brzusznego. Zabieg brzuszny umożliwia bowiem w znaczniejszym stopniu niż wydobycie macicy przez pochwę ograniczenie do minimum brutalnego pociągania i zgniatania narządu, co mogłoby spowodować oderwanie się kruchych cząstek nowotworu podczas samej operacji. Po zabiegu stosuje się naświetlanie pola operacyjnego promieniami Roentgena. Węzłów Iimfatycznych podczas operacji usuwać nie potrzeba.

Leczenie energią promienistą w przypadkach, które nie nadają się do operacji (zły stan ogólny), polega na miejscowym stosowaniu radu i następowej głębokiej terapii promieniami Roentgena. Wyniki jednak nie zawsze są pomyślne. Terapia rentgenowska może być rów ńeż stosowana przed operacją w przypadkach zakażonych.

Pierwotna śmiertelność po zabiegach operacyjnych z powodu kosmówczaka jest dość wysoka wskutek przeważnie złego stanu ogólnego chorych zgłaszających się do leczenia chirurgicznego.

Leave a Reply