Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
seamless terrazzo forum o anabolikach
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

ZMIANY CHOROBOWE W BŁONIE NACZYNIOWEJ I SIATKÓWCE

Naczyniówka i siatkówka należą do tkanek bardzo wrażliwych na działanie niepożądane różnych leków. Nawet drobne uszkodzenia siatkówki, zwłaszcza dotyczące okolicy plamkowej, mogą wywołać duże zaburzenia wzroku, często o charakterze trwałym. Ogromne zapotrzebowanie energetyczne i odpowiednio obfite unaczynienie siatkówki sprzyjają uszkodzeniu,

Retinopatia polekowa nie jest zjawiskiem częstym. Zależy zwykle od dawki i czasu podawania leku. W mechanizmie działania główną rolę odgrywa spichrzanie leków w nabłonku barwnikowym siatkówki i naczyniówki. Duże stężenie leku działa uszkadzająco na różne ogniwa przemiany materii siatkówki.

Uszkodzenia objawiają się zaburzeniami ostrości wzroku, rozpoznawania barw, pola widzenia z odpowiednimi zmianami w zapisach elektro- retynograficznych i eiektrookulograficznych.

Chłorochina i jej pochodne osiągają w komórkach siatkówki stężenie setki razy większe niż we krwi. Utrzymują się one w nich długo, gdyż wydalanie tych substancji z tkanek oka jest bardzo powolne. W komórkach leki reagują przypuszczalnie z kwasami nukleinowymi i nukleo- proteinami, hamując syntezę DNA i w konsekwencji wielu enzymów.

W warstwie barwnikowej chłorochina absorbuje się bezpośrednio na grudkach melaniny, tworząc prawdopodobnie kompleksy, głównie z miedzią występującą w melaninie. W obrazie histologicznym stwierdza się objawy zaniku i uszkodzenia komórek siatkówki, zwężenie tętnic, gromadzenie się szarobiaiych złogów. Uszkodzeniu ulega również naczyniówka.

Leave a Reply