Kwiecień 2021
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
xtrasize
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

Zmiany w śluzówce macicy

Zmiany w śluzówce macicy w ciągu cyklu miesięcznego mają ciągłość, tak że trudno określić, kiedy kończą się jedne, a zaczynają drugie. W celach przejrzystości opisu dzieli się je na dwie fazy: fazę wzrostową (stadium proliferationis mucosae uteri) i fazę wydzielniczą (stadium secretionis mucosae uteri), Oba te okresy są dla cyklu miesięcznego istotne i właściwe, gdyż sama miesiączka stanowi już tylko zakończenie procesów odbywających się w śluzówce macicy przed jej wystąpieniem.

Okres wzrostu błony śluzowej trwa od 2-14 dnia cyklu miesięcznego: okres wydzielniczy od 15-28 dnia. Miesiączka przypada na 1-2 dzień cyklu, który obejmuje zatem ogółem 28 dni, jeśli czas trwania jego będziemy liczyć od zakończenia okresu wydzielniczego poprzedniego cyklu i wystąpienia krwawienia miesięcznego. Od reguły tej mogą być wyjątki. Polegają one na wydłużeniu lub skróceniu cyklu miesięcznego w granicach od 21-30 dni. Prawidłowość cyklu znamionuje się stałym występowaniem miesiączek w ściśle określonym czasie, pominąwszy wahania o różnicach kilkudniowych u jednej i tej samej kobiety, które nie mają znaczenia. Objawy kliniczne krwawienia miesięcznego trwają, rzecz prosta, dłużej, gdyż nie wszystkie odcinki śluzówki macicy miesiączkują równocześnie, a i odpływ krwi z macicy może być opóźniony z przyczyn czysto mechanicznych.

Pierwsze dni po miesiączce (dzień 2-5) można by również nazwać okresem odnowy błony śluzowej (stadium regenerationis musocae). Gienka śluzówka trzonu, która po oddzieleniu się podczas miesiączki warstwy czynnościowej zawiera tylko dolne części nielicznych, pustych gruczołów oraz sterczące do światła macicy kikuty drobnych naczyń krwionośnych, pokrywa się nabłonkiem bujającym z dna gruczołu.

Leave a Reply