Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

Zmienne biofizyczne określające poziom androgenów u człowieka

Względna liczba wiązań na SHBG 1 3 0 steron działa mniej więcej dwa do trzech razy silniej niż testosteron na rozrost prostaty i pęcherzyków nasiennych, jednakże nie ma wpływu na ich zdolności sekrecyjne. W innych testach (jak na przykład w teście grzebieni kapłonów) wykazuje on jednak o 25% słabsze działanie niż testosteron.

Testosteron jest również przetwarzany na estradiol na obwodzie, a aromatyzacja na estrogeny jest prawdopodobnie warunkiem skuteczności wpływu androgenów na niektóre okolice ośrodkowego układu nerwowego. Estradiol metabolizuje się w obwodzie na – wprawdzie mniej skuteczne, ale wciąż jeszcze działające estrogennie – estron i estriol. Progesteron powoduje redukcję 20-ketogrupy 20a-dwuhydroprogesteronu (20a-hydroksy-4-pregnen-3-onu), który prawdopodobnie jest przenośnikiem sygnału dla sprzężenia zwrotnego.

Podobnie jak uczyniliśmy to na przykładzie aromatyzacji testosteronu na estrogeny, na innych modelach można również zilustrować wzajemną przemianę niektórych hormonów sterydowych, której towarzyszy ilościowa i jakościowa zmiana aktywności biologicznej. Nie wszystkie krążące hormony płciowe muszą zatem pochodzić z sekrecji gruczołów płciowych część z nich powstaje bądź w obwodzie, bądź z innych hormonów płciowych lub z biologicznie mniej aktywnych, lub w ogóle nie wykazujących aktywności prehormonów, zwłaszcza pochodzących z nadnercza. Pochodzenie krążących androgenów i estrogenów ilustruje tabela 2.

Poziom czynnych hormonów sterydowych nie jest stały. Oprócz dobowego, cyklicznego i sezonowego rytmu stwierdza się również krótkotrwałą fluktuację poziomów, która jest wynikiem rytmicznego charakteru wydzielania gonadotropin, i która podlega jeszcze wielu innym wpływom. Czasem rytmiczność wydzielania jest tak wyraźna jak w przypad-

Leave a Reply