Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Hiszpańskie wino
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

ZWIĄZKI Z GRUPY NITROZOAMIN

W ostatnich latach wiele badań poświęcono kancerogennemu działaniu 128 związków z grupy nitrozoamin [41]. Związki te R\)N -N = 0 (gdzie R' jest grupą alkilową, a R” R..y podstawniki, np. grupę amidową lub aromatyczną) same w sobie nie są kancerogenami, lecz mogą w organizmie podlegać przemianom prowadzącym do uwolnienia bardzo aktywnych związków alkilujących.

Nitrozoaminy mogą także powstawać endogennie, szczególnie przez oddziaływania drugorzędowych amin i azotynów w soku żołądkowym w warunkach jego obniżonej kwaśności. Hipotetycznie, wzmiankowany mechanizm może prowadzić do przekształcenia się wielu związków stosowanych w terapii w nitrozoaminy. Związki te należą do grup o bardzo zróżnicowanym działaniu terapeutycznym: należą do nich m.in. leki rozszerzające naczynia wieńcowe, leki o działaniu przeciwhistaminowym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, niektóre leki sympatykomimetycz- ne i leki pobudzające krążenie, niektóre psychostymulanty, środki prze- ciwrobacze, a także niektóre syntetyczne leki przeciwcukrzycowe stosowane doustnie.

Pełną listę tych związków w monograficznym opracowaniu podaje Sander [52], a zestawienie nowszych danych z piśmiennictwa, dotyczącego wyników badań dziaiania potencjalnie kancerogennego, ok. 40 leków z tej grupy zawarte są w 2 nowych pracach poglądowych [3, 19]. Nie opisano, jak dotąd, obserwacji klinicznych potwierdzających ich działanie kancerogenne, pozostające w związku z zastosowaniami terapeutycznymi, co oczywiście nie zwalnia od ostrożności w ich stosowaniu.

Leave a Reply