Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

Zwyrodnienie torbielkowate jajników część 2

W niektórych pęcherzykach stwierdza się jeszcze jajeczko, ale w większości ich nie ma ani jaj, ani komórek warstwy ziarnistej.

W myśl nowoczesnych zapatrywań zwyrodnienie torbielkowate jajnika nie jest, jak dawniej sądzono, przejawem przewlekłego zapalenia jajnika. Należy przyjąć, że mamy tu do czynienia raczej z zachowaniem torbielkowo zwyrodniałych pęcherzyków (folliculi), które nie uległy procesowi dojrzewania i następowego wydalenia jaja-_ _

Jak wiadomo, tylko mała liczba pęcherzyków, zawartych w jajniku przy urodzeniu dziecka, dojrzewa i przechodzi proces jajeczkowania. Większość ich ulega zanikowi i przekształca się w warunkach prawidłowych w twory określane mianem corpora candicantia lub corpora fibrosa. W pewnych przypadkach, które trzeba uważać za patologiczne, proces zaniku pęcherzyków ulega jednak spaczeniu. Nie dochodzi wówczas do dojrzewania i pęknięcia pęcherzyków', ale z powodu zwyrodnienia samej komórki jajowej – do zaburzeń w krążeniu krwi lub niedomogi hormonalnej. Pęcherzyki takie ulegają schorzeniu, które polega głównie na zachowaniu się ich w postaci drobnych torbielek. Torbielki te występujące w jajnikach są zatem pęcherzykami w rozmaitym stopniu rozwoju, które uległy zwyrodnieniu obejmującemu tak komórkę jajową, jak i warstwę ziarnistą i które utrzymały się w postaci wyżej opisanych tworów.

Leave a Reply