Zwyrodnienie torbielkowate jajników część 2
W niektórych pęcherzykach stwierdza się jeszcze jajeczko, ale w większości ich nie ma ani jaj, ani komórek warstwy ziarnistej.
W myśl nowoczesnych zapatrywań zwyrodnienie torbielkowate jajnika nie jest, jak dawniej sądzono, przejawem przewlekłego zapalenia jajnika. Należy przyjąć, że mamy tu do czynienia raczej z zachowaniem torbielkowo zwyrodniałych pęcherzyków (folliculi), które nie uległy procesowi dojrzewania i następowego wydalenia jaja-_ _
Jak wiadomo, tylko mała liczba pęcherzyków, zawartych w jajniku przy urodzeniu dziecka, dojrzewa i przechodzi proces jajeczkowania. Większość ich ulega zanikowi i przekształca się w warunkach prawidłowych w twory określane mianem corpora candicantia lub corpora fibrosa. W pewnych przypadkach, które trzeba uważać za patologiczne, proces zaniku pęcherzyków ulega jednak spaczeniu. Nie dochodzi wówczas do dojrzewania i pęknięcia pęcherzyków’, ale z powodu zwyrodnienia samej komórki jajowej – do zaburzeń w krążeniu krwi lub niedomogi hormonalnej. Pęcherzyki takie ulegają schorzeniu, które polega głównie na zachowaniu się ich w postaci drobnych torbielek. Torbielki te występujące w jajnikach są zatem pęcherzykami w rozmaitym stopniu rozwoju, które uległy zwyrodnieniu obejmującemu tak komórkę jajową, jak i warstwę ziarnistą i które utrzymały się w postaci wyżej opisanych tworów.